Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przygotowującym się do wydania na świat potomka wpływają także na skórę i włosy przyszłych mam. W czasie ciąży dzięki wzrostowi estrogenów kobiety cieszą się dobrze nawilżoną, rozświetloną skórą, a włosy stają się gęste i lśniące. Niestety większość kobiet w ciągu kilku miesięcy po porodzie doświadcza wzmożonego wypadania włosów, które może utrzymywać nawet przez kolejne dziewięć miesięcy. Jest to zjawisko całkowicie normalne i nie powinno stanowić powodu do zmartwień.
Burza hormonalna
Na głowie mamy średnio 100-150 tysięcy włosów, z czego 90% jest w fazie aktywnego wzrostu (anagenu). Faza spoczynku mieszka włosowego (telogen) trwa od 2-4 miesięcy i w tym czasie włos jest gotowy do uwolnienia, a na jego miejscu tworzy się nowy zawiązek. W okresie ciąży podwyższony poziom estrogenów wydłuża fazę wzrostu, przez co mniej włosów przechodzi w fazę uwolnienia, a na głowie obserwuje się zagęszczenie. Po porodzie, gdy następuje spadek hormonów, a naturalny cykl wymiany zostaje przywrócony włosy zaczynają wypadać. W tym czasie można stracić nawet 20-30% włosów, w tym włosy, które nie wypadały przez ostatnie 9 miesięcy. Zjawisko to może być nasilone w przypadku karmienia piersią, ze względu na podwyższony poziom prolaktyny. Jest to hormon bardzo wrażliwy na stresy, tym samym depresja poporodowa także może pływać na jego wahania.
Jak wzmocnić włosy?
Wypadanie włosów po okresie ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym i należy uzbroić się w cierpliwość aż do ustania zawirowań hormonalnych. Aby poprawić stan skóry głowy można wprowadzić suplementację preparatami zawierającymi w składzie pierwiastki kluczowe dla zdrowia włosów: miedź, cynk, żelazo, a także kompleks witamin z grupy B. Oprócz zbilansowanej diety bogatej w pełnowartościowe produkty warto zainwestować w preparaty przeznaczone dla młodych mam, które poprawiają stan włosów i paznokci oraz niwelują ewentualne niedobory witamin i minerałów. Odpowiednia dieta i suplementacja są szczególnie ważne u kobiet karmiących piersią, gdyż jest to dodatkowe obciążenie dla organizmu, a zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie rośnie. Równie istotna jest domowa pielęgnacja – mycie włosów delikatnymi szamponami wzmacniającymi oraz stosowanie ekstraktów roślinnych wspierających prawidłową wymianę włosów. W przypadku bardzo nasilonej utraty włosów wskazane jest wykonanie badań morfologicznych oraz zastosowanie bardziej inwazyjnych zabiegów, takich jak mezoterapia igłowa lub zabieg ostrzykiwania skóry głowy osoczem bogatopłytkowym.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Beata Bodziechowska – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Badanie skóry i włosów- czytaj tutaj.
Comments are closed.