Czym jest mikrobiota skóry głowy?
Skóra głowy jest bardzo często pomijana w kontekście pielęgnacji, o czym często przekonujemy się przyjmując pacjentów w naszym gabinecie trychologicznym w Krakowie. Trycholog często uświadamia pacjentów, że prawidłowa pielęgnacja skóry głowy ma ogromny wpływ na jej kondycję a także na kondycję włosów. Skóra głowy jest domem wielu mikroorganizmów, które tworzą tzw. mikrobiotę. To złożone grupy bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry głowy i włosów.
Jaką rolę pełni mikrobiota skóry głowy?
Mikroorganizmy na naszej skórze pełnią ważne funkcje. Po pierwsze tworzą naturalną barierę ochronną, która chroni skórę przed szkodliwymi patogenami. Mikroflora odpowiada za utrzymanie równowagi na skórze, co może zapobiegać różnym chorobom skóry głowy. Dodatkowo biorą udział w regulacji procesów zapalnych, co ma znaczenie w przypadku stanów zapalnych skóry, takich jak: łuszczyca, łojotokowe czy atopowe zapalnie skóry. Bakterie na naszej skórze produkują kwasy tłuszczowe, które utrzymują jej właściwą wilgotność. Dodatkowo ci mali mieszkańcy produkują peptydy antybakteryjne, czyli substancje o działaniu przeciwwirusowym, które pomagają w zwalczaniu potencjalnych zagrożeń.
A co jeśli równowaga na skórze zostanie zaburzona?
W codziennej praktyce trychologa często spotykamy się z dysbiozą, czyli zaburzeniem równowagi mikrobioty na skórze głowy, która może prowadzić do różnych skutków. Jednym z najczęściej występujących jest nadmierna produkcja sebum.
Zaburzenia w mikrobiocie prowadzą do wzmożonej pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, co z kolei przyczynia się do powstawaniu łupieżu czy stanów zapalnych. Kiedy zmagamy się z łuską lub stanem zapalnym często odczuwamy świąd, a skóra jest podrażniona.
Co może zaburzać mikrobiotę skóry głowy?
W naszym gabinecie trychologicznym w Krakowie udzielamy wskazówek pacjentom, aby starali się nie dopuszczać do sytuacji, gdzie stwarzamy optymalne warunki do namnażania się bakterii i drożdżaków. Lubią one środowisko ciepłe i wilgotne, zatem nie chodzimy spać w mokrych włosach i nie nosimy turbanów z ręcznika po myciu.
Skóra z osłabioną mikrobiotą jest bardziej podatna na infekcje bakteryjne czy grzybicze. Jest to zauważalne u osób, które długotrwale stosują terapie antybiotykowe, eliminując nie tylko szkodliwe, ale też korzystne bakterie. W przypadku , gdy potrzebnych bakterii jest za mało, a przeważają te szkodliwe, skóra może ulec wysuszeniu i podrażnieniu. Często tak jest, kiedy stosujemy zbyt agresywne produkty myjące. Dlatego nasi podopieczni często skarżą się na konsultacji trychologicznej, że szampon przeciwłupieżowy nie pomaga. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy mamy problem z nieodpowiednim nawilżeniem skóry, a nie z namnożonymi bakteriami czy drożdżakami.
Jak poprawić stan skóry głowy?
Trycholog podkreśla na konsultacji, że w pierwszej kolejności należy przywrócić równowagę mikroflory skóry głowy przez ułożenie odpowiedniej pielęgnacji trychologicznej, gdyż dysbioza utrudnia skuteczną walkę z różnymi problemami skórnymi.
Jakie czynniki zaburzają mikroflorę skóry głowy?
Do czynników, które mogą zaburzyć mikrobiotę należą:
– niewłaściwa pielęgnacja,
– kuracje farmakologiczne,
– czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV, wiatr, temperatura, kurz, zanieczyszczania w
powietrzu),
– stres,
– niektóre warunki w jakich żyjemy czy pracujemy,
– niewłaściwa dieta.
Czy mikrobiota skóry głowy ma wpływ na włosy?
Oczywiście! Nadmierna produkcja sebum, wywołana zbyt dużą ilością bakterii i drożdżaków, prowadzi do wzmożonego przetłuszczania się włosów, przytykania ujść mieszków włosowych, a w konsekwencji nawet do zwiększonego wypadania włosów. Wysuszona skóra skutkuje łamliwością i rozdwajaniem się końcówek.
Co trycholog radzi, aby utrzymać równowagę mikrobioty na skórze głowy?
1. Wybieraj delikatne szampony i inne produkty do pielęgnacji.
Staraj się nie używać mocnych środków, kiedy nie wiesz, skąd wynika Twój problem ze skórą głowy. Najlepiej udaj do trychologa, aby ustalić przyczynę złego stanu skóry.
2. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie.
Na rynku kosmetycznym dostępne są sera, kremy czy lotiony nawilżające, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia, co wpływa korzystnie na mikrobiotę.
3. Zwróć uwagę na swoją dietę.
Spożywanie produktów bogatych w błonnik, prebiotyki czy probiotyki wspierają mikroflorę skóry głowy. Unikaj żywności przetworzonej i nawadniaj swój organizm.
Pielęgnacja skóry głowy ma znaczenie!
Pamiętaj, że każda skóra głowy jest inna. Trycholog często powtarza, że pielęgnacja powinna być spersonalizowana, dostosowana do potrzeb skóry. Tylko wtedy przyniesie najlepsze efekty.
Zrozumienie roli mikrobioty w zachowaniu zdrowej skóry jest kluczowe, aby pielęgnacja przynosiła oczekiwane rezultaty. Warto odpowiednio dbać o mikroorganizmy żyjące na naszej skórze, ponieważ to one chronią nas przed szkodliwymi patogenami. Indywidualna pielęgnacja, unikanie agresywnych substancji chemicznych i korzystanie z produktów przyjaznych mikroflorze mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i pięknych włosów.
Masz pytania? Zadzwoń
Umów się na konsultację trychologiczną
Trycholog Kraków, Instytut Trychologii EsteticDerm w Krakowie
Comments are closed.