Trichodynia to dość nietypowe schorzenie, które objawia się bólem skóry głowy. Pacjenci zwykle określają to zjawisko mianem „bólu mieszków włosowych”. Problem ten może mieć różne przyczyny. Czasem pojawia się na skutek zbyt ciasnego upinania włosów, może też współistnieć z wypadaniem włosów albo być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Trichodynia nie powoduje żadnych wyraźnych zmian w obrębie skóry głowy. Odczucia jakie towarzyszą trichodyni to pieczenie, swędzenie, mrowienie skóry głowy. Jest to ból o podłożu psychosomatycznym.
Mieszki włosowe otoczone są zakończeniami nerwowymi, które w pewnych warunkach mogą stać się nadwrażliwe. Przyczyny powstawania nadwrażliwości mieszków nie są do końca poznane. Jedna z teorii utrzymuje, że receptory bólowe produkują substancję – neuropeptyd P, która wywołuje nadwrażliwość skóry głowy, stan zapalny mieszków włosowych, a nawet wypadanie włosów. Jednym z czynników pobudzających receptory bólowe jest stres. Zjawisko może też współtowarzyszyć chorobom autoimmulogicznym, a także schorzeniom o podłożu psychicznym. Bardzo często trychodynia pojawia się na skutek niewłaściwej pielęgnacji, dlatego tak ważny jest wybór preparatów do włosów. W przypadku trichodyni sprawdzają się kosmetyki o działaniu łagodzącym i chłodzącym. W niektórych przypadkach skuteczny może okazać się zabieg karboksyterapii, który poprawi ukrwienie skóry głowy, a co za tym idzie – jej odżywienie i regenerację. Dwutlenek węgla stosowany w karboksyterapii ma również działanie przeciwbólowe.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.