Wielu pacjentów zgłasza się do trychologa z problemem przetłuszczających się włosów. Mówimy wtedy o łojotoku, który sprawia, że włosy szybko stają się tłuste, a w kamerze trychologicznej skóra przyjmuje lśniący, błyszczący wygląd. Na podłożu łojotokowej skóry znacznie częściej rozwijają się takie choroby jak łojotokowe zapalenie skóry i łupież tłusty.
Genetyka? Niekoniecznie…
Często mówi się, że problem łojotokowej skóry jest uwarunkowany genetycznie. Jest to prawda, niemniej łojotok jest schorzeniem często bardziej złożonym Do jego wystąpienia mogą przyczyniać się zaburzenia hormonalne, takie jak nadmiar progesteronu, DHT lub niedoboru estrogenów. Również pory roku będą miały wpływ na stan tłustej skóry, bowiem zimą łojotok może się nasilać, latem zaś problem zwykle bywa mniej dokuczliwy. Również stres, wysiłek fizyczny czy choroby neurodegeneracyjne takie jak choroba Parkinsona, nasilają produkcję łoju.
Jeszcze jedna kawa? Nie dziękuję…
Dieta nie pozostaje bez wpływu na wydzielanie łoju. Nadmiar słodyczy oraz cukrów prostych, a także ostrych przypraw, czy nawet duże ilości kawy, nasilają pracę gruczołów łojowych. Wzmożony łojotok może być też wynikiem niedoboru witamin: A, E, B2, B3, C, czy zbyt małej ilości spożywanej wody.
Nie unikaj dentysty
Holistyczne podejście do ciała człowieka uwzględnia również choroby jamy ustnej jako czynnik wywołujący wzmożoną produkcję łoju. Przewlekłe stany zapalne gardła, migdałków, a nawet nieleczone zęby, będą miały wpływ na przetłuszczanie się włosów.
Suchy szampon, lakiery, suszarka? Basta!
Nie zapominajmy też że nieodpowiednia pielęgnacja, również może nasilać łojotok: suszarki, nadmierne użycie szamponów przeciwłojotokowych, szczotkowanie włosów, masaże skory głowy będą wywierać negatywny wpływ na pracę gruczołów łojowych. Wazne jest aby unikac suchych szamponów, które przesuszaja skóre glowy oraz zatykaja pory skory, nasilając stany zapalne skory i jej przetłuszczanie.
Puszyste i nawilżone? Jest to mozliwe
Podstawą w walce z łojotokiem skóry głowy jest dobrze dobrana pielęgnacja. Powinna być ona wybrana indywidualnie na podstawie wnikliwej analizy skóry głowy w kamerze trichoskopowej, bowiem kazda skora nawet lojotokowa rozni się od siebie. Pielęgnacja skóry łojotokowej nie może doprowadzić do przesuszenia skóry głowy. Ważne jest wykonywanie specjalnych peelingów skóry głowy, tak by oczyścić skórę, ponieważ nadmiar łoju może
doprowadzać do osłabienia włosa. Należy pamiętać, żeby nie pocierać ani nie masować skóry skłonnej do łojotoku. Nie należy zapominać o odpowiedniej suplementacji oraz badaniach hormonalnych, tak aby wykluczyć wewnętrzne i chorobowe przyczyny łojotoku. Zazwyczaj dobrymi efektami cieszą się trichoterapie, czy specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinecie trychologicznym. Polegają one na dokładnym oczyszczeniu skóry głowy, poprawie jej nawilżenia, obkurczeniu gruczołów łojowych oraz odpowiednim odżywieniu skóry głowy. Rewelacyjne efekty przynosi tez zabieg peptydowej mezoterapii skory glowy, który nie tylko stymuluje odrost wlosa ale także zmniejsza produkcje loju i nawilza skore, sprawiając ze wlosy staje się silniejsze, bardziej napigmentowane, grubsze, a codzienne mycie glowy przechodzi do historii.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.