Najczęstszą przyczyną utraty włosów, jest tak zwane łysienie telogenowe, do którego dochodzi wtedy, gdy anagen, czyli aktywna faza wzrostu włosa zostanie skrócona. Charakterystyczną cechą dla tego typu łysienia jest bezobjawowy okres, pomiędzy zadziałaniem szkodliwego bodźca, a wypadaniem włosów. Stąd doświadczony trycholog, z pewnością zada pytania dotyczące sześciomiesięcznego okresu przed wypadaniem włosów. Warto zastanowić się czy na pół roku przed utratą włosów nie zaistniał jakiś silny czynnik stresowy, choroba gorączkowa, czy zabieg operacyjny.
Czynnikami wywołującymi łysienie telogenowe są:
-choroby gorączkowe, choroby ogólnoustrojowe
-zabiegi operacyjne
-leki przeciwzakrzepowe (do których możemy również wliczyć niesteroidowe leki przeciwzapalne jak ibuprofen, czy kwas acetylosalicylowy)
-leki beta-adrenolityczne, do których należą niektóre leki na nadciśnienie, leki stosowane w nadczynności tarczycy i wielu innych schorzeniach
-odstawienie hormonalnej antykoncepcji o dużej zawartości estrogenów
-silny stres
-poród
-niezbilansowana dieta, głodówka, niedobór białka czy NNKT
Łysienie telogenowe zazwyczaj obejmuje obszar całej głowy, rzadko ogranicza się tylko do okolicy czołowej. Czasem łysienie telogenowe może przybrać charakter przewlekły. Problem ten zazwyczaj pojawia się u kobiet w średnim wieku i utrzymuje się wiele miesięcy, a nawet lat. W takim przypadku ustalenie przyczyny utraty włosów zazwyczaj jest trudne. Mogą być temu winne zmiany hormonalne, np. malejąca ilość estrogenów. Charakterystyczną cechą łysienia telogenowego jest ból skóry głowy, świąd i pieczenie, które nie mają źródła w zmianach zapalnych i chorobowych na skórze głowy.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.