Terapia excimerowa jest niewątpliwie jedną ze skuteczniejszych metod walki z objawami chorób takich jak łysienie plackowate, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy bielactwo. W naszym Instytucie na co dzień obserwujemy bardzo dobre i niejednokrotnie zaskakujące efekty kuracji, zwłaszcza u osób, które wcześniej bezskutecznie próbowały już „wszystkiego”.
Na czym polega terapia excimerowa?
Działanie lampy Excimerowej oparte jest na monochromatycznym promieniowaniu świetlnym UV o długości fali 308 nm, które powoduje niszczenie limfocytów T oraz poprawia wytwarzanie melaniny (pigmentu) skóry, dzięki czemu przynosi skuteczne efekty w terapii łysienia plackowatego, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy też bielactwa nabytego. Naświetlaniu mogą być poddawane różne obszary ciała np. skóra głowy, twarz, kończyny, klatka piersiowa, brzuch oraz plecy.
Jakie są zalety naświetlania excimerowego?
Terapia Excimerowa umożliwia selektywną terapię zmian chorobowych, nawet tych rozległych, przy krótkim czasie ekspozycji (zabieg zabiera zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund – energia, a przez to czas naświetlania zwiększane są przy każdym zabiegu adekwatnie do odpowiedzi skóry) i braku angażowania skóry zdrowej. Naświetlanie jest bezbolesne i zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów. Plusem terapii jest fakt, iż mogą poddawać się jej pacjenci już od 12 r.ż..
Jak wygląda skóra po zabiegu?
Skutki zastosowania lampy na dany obszar pojawiają się dopiero po kilku godzinach po naświetleniu zmian i mogą obejmować: zaczerwienie skóry o różnej intensywności, pojawianie się okresowego świądu oraz złuszczania, a u pacjentów o wrażliwszej skórze nawet bąbli pozapalnych, wszystkie tego typu niedogodności zanikają do 72 godzin po zabiegu.
Jak często wykonywać zabiegi?
Zabiegi należy powtarzać w odstępach dwóch – trzech dni, a ilość zabiegów zależna jest od stopnia nasilenia problemu i waha się od 30 do 120 razy. Głównymi przeciwwskazaniami do naświetlania są: nowotwory (zwłaszcza skóry), uczulenie na promieniowanie słoneczne, przyjmowanie leków i preparatów światłouczulających (np. niektóre leki przeciwdepresyjne, wybrane leki przeciwhistaminowe, dziurawiec, arcydzięgiel, olejek bergamotowy, rumianek, nagietek, arnika), ciąża, karmienie.
Kilkutygodniowa terapia może wyeliminować problem lub w przypadku chorób przewlekłych zminimalizować objawy na długi okres. Terapia Excimerowa często jest łączona z leczeniem dermatologicznym i pielęgnacją trychologiczną.
Comments are closed.