Ulotne efekty związków syntetycznych
Współczesny świat bardzo oddalił się od natury. Szukamy szybkich rozwiązań zarówno w codziennym życiu jak i w leczeniu. Wymagamy, by preparaty działały szybko, bez nadmiernego wysiłku z naszej strony. Pojawiło się przekonanie, że składniki chemiczne wykonają całą pracę za nas, że dynamizm ich działania, sprawnie pokona nasz problem. Niestety z czasem zauważamy, że syntetyczne preparaty nie tylko przestają pomagać, ale pogarszają stan naszego organizmu, a największe problemy napotykamy podczas próby rozstania się z danym specyfikiem. Wtedy uświadamiamy sobie, że matka natura ma dla nas lepsze rozwiązania. Sceptycy powiedzą, że na efekty stosowania naturalnych preparatów trzeba długo czekać. Nic bardziej mylnego!
Siła głębokiego przenikania
Jednym z największych wyzwań dla producentów produktów kosmetycznych jest pokonanie bariery skóry, tak by kosmetyk wniknął w głębsze warstwy skóry. Im głębsza penetracja składników aktywnych, tym silniejszy efekt. Rynek kosmetologiczny prześciga się w wymyślaniu coraz to nowszych substancji, mających wywołać jak najbardziej spektakularny efekt, czasem z całkowitym pominięciem fizjologii skóry, co skutkuje tym, że preparat uzależnia organizm, albo wywołuje tzw. tolerancję lub w najgorszym wypadku pogarsza stan skóry, indukując szereg nowych problemów.
Tak daleko uciekliśmy od natury, że zapomnieliśmy o istnieniu olejków eterycznych, które bez żadnych problemów wnikają głęboko w skórę i stanowią remedium na wszystkie jej problemy..
Doskonałość zamknięta w lotnych olejkach
Olejki eteryczne są substancjami o niezwykłej lotności, co sprawia, że z łatwością przenikają przez warstwę rogową skóry, wywołując szybki efekt prozdrowotny. W dodatku matka natura wymyśliła cały katalog olejków eterycznych, dostosowanych do przeróżnych problemów. Olejki nie tylko leczą, ale także pielęgnują i przywracają równowagę skórze, niejednokrotnie wykończonej nieodpowiednią pielęgnacją. Poniżej przykłady działania niektórych z nich.
- Olejek eteryczny lawendowy: wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze, przyspiesza gojenie ran. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy z tendencją do łupieżu.
- Olejek eteryczny pokrzywowy: ma działanie antyseptyczne. Dezynfekuje skórę, wykazuje efekt przeciwzapalny, stymuluje włosy do wzrostu.
- Olejek eteryczny rozmarynowy: potrafi wzmocnić i odżywić skórę i włosy Nadaje skórze świeżość, a także pobudza wzrost włosów.
- Olejek eteryczny z białego tymianku: ma działanie antyseptyczne, przyspiesza gojenie ran, a także oczyszcza i detoksykuje skórę.
- Olejek eteryczny ze słodkiej pomarańczy: ma przepiękny zapach, ale to nie jedyna jego zaleta. Działa ściągająco, zatrzymując utratę wody z naskórka. Tonizuje skórę, a także oczyszcza.
- Olejek eteryczny cynamonowy: ma działanie rozgrzewające, poprawia mikrokrążenie w skórze, a w związku z tym przeciwdziała wypadaniu włosów oraz stymuluje ich odrost. Ponadto odżywia cebulki włosów, a także skórę, przywracając jej dobrą kondycję.
- Olejek eteryczny eukaliptusowy: odświeża i działa przeciwzapalnie. Wzmacnia oraz koi skórę.
- Olejek eteryczny imbirowy: stymuluje wzrost włosa, przywraca skórze równowagę, a przede wszystkim wykazuje bardzo silne właściwości antyseptyczne.
- Olejek eteryczny rumiankowy: zawiera związki przeciwzapalne, oczyszcza skórę oraz łagodzi podrażnienia.
Często wybierając preparaty do pielęgnacji włosów, zapominamy, że skóra głowy wymaga odpowiedniej troski. Spróbujmy zwrócić uwagę na skład produktów, które wybieramy, gdyż to on, a nie opakowanie jest wizytówką kosmetyku. Naszpikowane chemią szampony, powodują przesuszenie skóry, podrażnienie, świąd, a nawet wywołują poważne choroby. Dobry preparat przeznaczony do pielęgnacji owłosionej skóry głowy, z pewnością będzie zawierał w swoim składzie, choć jeden pachnący olejek, który nie tylko będzie zapobiegał problemom skóry, ale szybko i sprawnie wyleczy, te z którymi już się zmagamy.
Zaufaj naturze, postaw na olejki!
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.