Wypadanie jest naturalnym etapem w cyklu życiowym włosa. W zdrowym mieszku włosowym na miejscu utraconego włosa wyrasta nowy, zastępując go. Problem pojawia się, gdy zdolność mieszków do wytwarzania włosów osłabia się lub całkowicie zanika. Mieszek włosowy produkuje coraz cieńsze i słabsze włosy, co pacjenci obserwują jako ich przerzedzenie. W zaawansowanej fazie uszkodzenia wytwarzany jest tylko krótki, bezbarwny włos.
Jaka jest przyczyna łysienia typu męskiego?
Zmiany takie są spowodowane nadmierną wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Wrażliwość mieszków włosowych na hormony jest cechą osobniczą, przez co łysienie typu męskiego zależy od predyspozycji genetycznych i często występuje rodzinnie – jeśli ojciec lub dziadek borykał się z tym problemem, to wystąpienie łysienia typu męskiego u pacjenta jest bardzo prawdopodobne. Omawiany typ łysienia często jest utożsamiany z łysieniem androgenowym, choć jego pojawienie się wcale nie musi być związane z podwyższoną ilością męskich hormonów płciowych. Jednak ich obecność ma kluczowe znaczenie w rozwoju tego schorzenia. Testosteron w mieszkach włosowym jest przekształcany pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy do dihydrotestosteronu (DHT), czyli aktywnej formy hormonu. Substancja ta w mieszkach włosowych powoduje skrócenie fazy wzrostu włosa, natomiast wydłuża fazę spoczynku, kiedy to włos jest uwalniany z mieszka i wypada, co jednocześnie wydłuża okres gdy mieszek włosowy jest „pusty”. W kolejnych cyklach pozostaje coraz mniej włosów w fazie wzrostu. Dihydrotestosteron wpływa także na spłycenie i zmniejszenie mieszka włosowego (miniaturyzacja), przez co cebulka włosa jest umiejscowiona płytko pod skórą i łatwo wypada. Dodatkowo androgeny przez pobudzenie gruczołów do produkcji łoju, czego następstwem jest łojotok i dalsze osłabienie osadzenia włosów w mieszku.
U kogo obserwuje się łysienie typu męskiego?
Jak wskazuje nazwa, problem ten najczęściej dotyka mężczyzn, ze względu na naturalnie wyższy poziom testosteronu, przez co mieszki włosowe są bardziej narażone na jego działanie, a przerzedzenie włosów najczęściej występuje w okolicach czołowych oraz ciemieniowych, gdzie obserwuje się najwyższe stężenie enzymu 5-alfa-reduktazy. U kobiet ten typ łysienia występuje rzadziej, głównie w przypadkach zaburzeń hormonalnych w wyniku dysfunkcji jajników lub w okresie okołomenopauzalnym, natomiast utrata włosów nie jest zlokalizowana w konkretnych strefach skóry głowy, ale objawia się ogólnym przerzedzeniem oraz poszerzeniem przedziałka. Na łysienie typu męskiego, ze względu na podłoże genetyczne schorzenia częściej zapadają przedstawiciele rasy białej. W naszej szerokości geograficznej około 85% mężczyzn przez osiągnięciem 50 roku życia ma problem z łysieniem. Jako czynnik predysponujący do utraty włosów wskazuje się palenie papierosów, gdyż nikotyna zwężając naczynia krwionośne w skórze (także w skórze głowy) powoduje niedostateczne dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Wśród osób bardziej narażonych na łysienie należą także osoby otyłe, przyjmujące leki przeciwcukrzycowe oraz obniżające stężenie cholesterolu we krwi.
Jak poradzić sobie z problemem łysienia?
W walce z łysieniem typu męskiego podstawą terapii jest zmniejszenie stężenia głównego winowajcy – dihydrotestosteronu. W tym celu stosuje się preparaty sterydowe hamujące konwersję testosteronu do DHT (inhibitory 5-alfa-reduktazy) takie jak finasteryd. Są to jednak leki, których zastosowanie wymaga konsultacji lekarskiej oraz są obciążone działaniami niepożądanymi. Podobne działanie zaobserwowano dla ekstraktów naturalnych m.in. z liścia pokrzywy, zielonej herbaty a także palmy sabalowej, które mogą być stosowane miejscowo na skórę głowy. Drugą grupą stosowanych preparatów są substancje poprawiające ukrwienie w obrębie mieszka włosowego takie jak minoxidil o właściwościach rozszerzających naczynia, a także naturalne ekstrakty o działaniu lekko drażniących np. pieprz Cayenne, sok z czarnej rzodkwi. U kobiet z łysieniem typu męskiego stosuje się terapię hormonalną w celu obniżenia poziomu testosteronu. Najbardziej radykalnym sposobem poprawy gęstości owłosienia jest przeszczep włosów, co niestety jest metodą inwazyjną, a efekty nie zawsze są dla pacjenta zadowalające. W walce z łysieniem typu męskiego przydatna jest konsultacja ze specjalistą trychologiem, który doradzi metodę wzmocnienia mieszków włosowych oraz zaproponuje odpowiednią dla potrzeb pacjenta pielęgnację domową. Najczęściej stosowanymi kuracjami w tego typu przypadkach są zabiegi z osoczem bogatopłytkowym lub mezoterapia igłowa. Aby zaobserwować efekty konieczne jest wykonanie serii zabiegów oraz powtarzanie jej raz na jakiś czas.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Beata Bodziechowska – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Szczegóły badania mikrokamerą.
Comments are closed.