Większość z nas słyszała o łysieniu androgenowym, większość z nas też bardzo obawia się tej diagnozy, ale to przecież nie jedyny rodzaj łysienia. Czym zatem jest łysienie anagenowe, z którym boryka się tak wiele osób?
Anagen – czyli pierwsza faza wzrostu włosa
Zacznijmy najpierw od wytłumaczenia czym jest włos anagenowy. Włos w fazie anagenu, to włos w fazie wzrostu, która trwa około 4 lat. Na głowie prawie 80% włosów znajduje się w tej właśnie fazie. Na początku anagenowego cyklu wzrostu włosa, w mieszku włosowym zachodzą liczne podziały komórek. W wyniku skomplikowanych procesów rozpoczyna się w końcu tworzenie włosa, który dochodzi do powierzchni naskórka, a następnie wyrasta ponad skórę. Zatem łysienie anagenowe dotyczy włosów w aktywnej fazie wzrostu oraz włosów młodych.
Kiedy możemy stwierdzić łysienie anagenowe?
Łysienie anagenowe pojawia się wtedy, gdy na mieszek włosowy działa szkodliwy bodziec o dużej sile, powodujący gwałtowne zahamowanie podziałów komórkowych. Doprowadza to do powstania włosa dystroficznego, którego korzeń jest znacznie cieńszy. Taki włos powstaje w ciągu dwóch tygodni i następnie wypada. Wypadanie jest nagłe i i intensywne oraz rozległe. Dotyczy głownie skóry głowy, sporadycznie może dochodzić do lekkiego przerzedzenia brwi
Czynniki wywołujące
Łysienie anagenowe wywołują następujące czynniki:
-promieniowanie jonizujące
-chemioterapeutyki
-leki przeciwgrzybiczne
-zatrucia metalami ciężkimi, roślinami tropikalnymi
-jad zwierząt
-sporadycznie głodówka
-leki
Jak sobie pomóc?
W przypadku łysienia anagenowego, najważniejsze jest wycofanie czynnika uszkadzającego. Do dobrych informacji należy wiadomość, że włosy zazwyczaj odrastają. Pomimo zmian w mieszku włosowym, jest on zdolny do tworzenia nowych włosów. Pomocna może być konsultacja trychologiczna i opieka trychologa. Zaleci on odpowiednie preparaty pomagające szybko zregenerować mieszki włosowe oraz pobudzać odrost młodych włosów, tak by zniwelować dyskomfort pacjenta. Ponadto, doświadczony trycholog zwróci uwagę na oczyszczanie organizmu z toksyn oraz dobierze odpowiednią terapię, która szybko przywróci włosy do stanu równowagi. Nigdy natomiast nie należy samodzielnie odstawiać leków, które zapisał lekarz, pomimo ubytku włosów.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.