Łuszczyca jest niezakaźną chorobą przewlekłą. Do niedawna uznawaną za chorobę skóry, obecnie coraz szersze kręgi lekarzy oraz naukowców zaliczają łuszczycę do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których układ immunologiczny gospodarza atakuje swoje własne komórki i niszczy je. Łuszczycę można zatem nazwać chorobą układu odpornościowego, która manifestuje się m.in. na skórze.
Co nasila zmiany łuszczycowe?
Łuszczyce zalicza się do chorób genetycznych, jednakże muszą zaistnieć odpowiednie warunki środowiskowe, aby mogła się rozwinąć. Do czynników wyzwalających łuszczycę zalicza się m.in.: nieodpowiednią dietę, stres, używki, niedobory minerałów, witamin z grupy B, witaminy D3 oraz K2, niesteroidowe leki przeciwzapalne, czy nawet nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe zęba.
Jak objawia się łuszczyca?
W przebiegu łuszczycy obserwuje się powstawanie łuskowatych plam na skórze. Dzieje się tak dlatego, że u osób chorych na łuszczycę złuszczanie komórek naskórka trwa zaledwie kilka dni, zamiast 28 jak u zdrowych osób. Jedną z odmian łuszczycy jest łuszczyca owłosionej skóry głowy. W tej jednostce chorobowej obserwuje się powstawanie rogowych nieestetycznych mas keratyny o barwie białej, szarej, żółtej lub czerwonej, zalegającej na skórze głowy. Schorzeniu zwykle towarzyszy świąd.
Jak redukować stan zapalny i łuskę?
Niezwykle istotna jest pielęgnacja skóry łuszczycowej. Preparaty muszą być tak dobrane, żeby delikatnie oczyszczać skórę głowy, aby pozbawić ją powstawania nieestetycznej łuski oraz oczyszczać z zanieczyszczeń, w taki sposób, żeby nie przesuszyć i nie podrażnić skóry głowy. Kurację zwykle uzupełnia się o odżywki i/lub maści mające regenerować i nawilżać skórę oraz działać przeciwświądowo. Preparaty do pielęgnacji skóry z łuszczycą zmniejszają też napięcie naskórka oraz wyraźnie poprawiają jego stan, a co za tym idzie samopoczucie pacjenta. Doświadczony trycholog zaleci też stosowanie odpowiednich suplementów, które wraz z dobrze prowadzoną pielęgnacją oraz kuracjami trychologicznymi w gabinecie przyniosą zaskakujące rezultaty.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Przy wszelkich schorzeniach skóry głowy, podstawą do rozpoczęcia kuracji jest zbadanie przez trychologa skóry głowy i włosów. O badaniu przeczytaj tutaj.
Comments are closed.