Łupież jest powszechną chorobą skóry, dotykającą co drugą osobę rasy białej między 20 a 40 rokiem życia. Charakteryzuje się on złuszczaniem zrogowaciałych komórek naskórka. Czasem powyższej jednostce chorobowej może towarzyszyć łojotok.
Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu owłosionej skóry głowy – łupież suchy oraz łupież tłusty.
Łupież – jak go rozpoznać?
Łupież suchy, zwykle nie jest traktowany jako choroba skóry głowy. W większości wypadków to nasilone złuszczanie komórek naskórka, które charakteryzuje się powstawaniem suchych, białych łusek.
Łupież tłusty inaczej nazywany łupieżem łojotokowym, charakteryzuje się powstawaniem dużych, tłustych płatków o żółtym lub szarym zabarwieniu. Chorobie towarzyszy świąd skóry, zaczerwienienie oraz nadmierne przetłuszczanie włosów. Przypadłość może prowadzić do powstania łojotokowego zapalenia skóry, a to z kolei do utraty włosów.
Co jest przyczyną?
Łupież wywołuje drożdżopodobny grzyb Malassezia (Pityrosporum ovale), stanowiący część naszej fizjologicznej flory. Niestety w niektórych przypadkach, może dojść do jej zaburzenia i wtedy na powierzchni skóry głowy zaczynają przeważać kolonie grzyba Malassezia.
Do powstawania łupieżu może przyczyniać się również nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy: zbyt częste stosowanie lakierów i żeli do włosów, częsta koloryzacja, zbyt rzadkie i niedokładne mycie głowy. Ponadto przesuszenie skóry głowy może również wywoływać łupież. Niemniej łupież może być czasem markerem niedoboru cynku czy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w diecie. Może on świadczyć też o zaburzeniach flory bakteryjnej jelit. Łupież przebiegający wraz z łojotokowym zapaleniem skóry może być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, a w tym zaburzeń hormonalnych. W tym wypadku warto postawić na dogłębną diagnostykę.
Jak się go pozbyć?
Rolą trychologa w zwalczaniu łupieżu jest przede wszystkim odpowiednia klasyfikacja tej jednostki, ponieważ w zależności od rodzaju łupieżu dobiera on odpowiednią pielęgnację. Ponadto doświadczony trycholog zaleci też wykonanie badań krwi oraz stosowanie suplementów diety, które „od środka” pomogą w walce z tym nieestetycznym problemem. W przypadku łupieżu bardzo dobre efekty terapeutyczne przynoszą kuracje trychologiczne, które oczyszczają skórę głowy z łuski, działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie a także hamują namnażanie grzybów i drożdżaków.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Pierwszym krokiem do zdrowej skóry głowy jest odpowiednia diagnoza.
Comments are closed.