Na owłosionej skórze głowy bardzo często występują zmiany, które nie tylko są uciążliwe, ale często trudne do zredukowania w samodzielnej pielęgnacji. Świąd skóry głowy, łuszczenie, zaczerwienienie, pieczenie, łupież czy łojotokowe zapalenie skóry głowy i łuszczyca to częste problemy, z którymi borykają się osoby zgłaszające się do naszego Instytutu Trychologii w Krakowie.
Jak dobrać odpowiednią terapię?
Pierwszym krokiem jest ocena stanu skóry głowy przez trychologa: czy jest to sucha, łuszcząca skóra głowy czy może tłusta, ale też łuszcząca, na której często gromadzą się liczne drożdżaki i bakterie. Jaki rodzaj łuski występuje, jak wyglądają ujścia mieszków włosowych, czy do tego widoczne są zmienione naczynia krwionośne? Na te i na wiele innych pytań możemy odpowiedzieć badając skórę głowy mikrokamerą. Dzięki temu trycholog jest w stanie dobrać odpowiednią kurację domową oraz gabinetową. Tylko właściwe sprecyzowanie tego co jest na skórze głowy pozwala osiągnąć dobre efekty terapii.
Jakie są metody walki z problemami owłosionej skóry głowy?
Oprócz dobranych przez trychologa preparatów do stosowania domowego, bardzo ważne są kuracje gabinetowe, które celowane są w dany problem. Terapie trychologiczne mają za zadanie oczyścić skórę głowy, na której bardzo często znajduje się nadmiar keratyny (martwego naskórka), odblokować przytkane mieszki włosowe, dotlenić je, a tym samym wzmocnić włosy, zredukować stany zapalne i świąd. Kilkuetapowe kuracje oczyszczające dodatkowo mogą być łączone z infuzją tlenową lub oksybrazją skóry głowy. Działanie synergiczne zawsze przynosi lepsze efekty.
Jak skóra wygląda po terapiach trychologicznych?
Bardzo często już po pierwszym zabiegu widać ogromną różnicę w wyglądzie skóry głowy – zwłaszcza jeżeli było na niej dużo łuski. Powtarzanie terapii przynosi najlepsze i przede wszystkim długotrwałe efekty.
Poniżej zdjęcia trichoskopowe przed terapią trychologiczną i po terapii.
Przypadek 1: Przed zabiegami skóra tłusta ze stanami zapalnymi oraz dużą ilością łojowej łuski. Do tego świąd, pieczenie i wypadanie włosów. Po kuracji w gabinecie oraz stosowaniu preparatów trychologicznych w domu, skóra została oczyszczona, mieszki włosowe odblokowane i przede wszystkim zredukowany został świąd i pieczenie. Widać również włosy nowo-wzrostowe.
Przypadek 2: Przed zabiegami skóra głowy sucha, łuszcząca, swędząca i zaczerwieniona. Widać dużą ilość suchej łuski, blokującej również ujścia mieszków włosowych. Po zabiegach łuska została usunięta, skóra oczyszczona i nawilżona. Świąd ustąpił.
Czas ma znaczenie
Często osoby zmagające się z problemami ze skórą głowy zwlekają z wizytą u specjalisty lub próbują działać na własną rękę. Kiedy widzimy zmiany na skórze głowy lub odczuwamy świąd czy pieczenie, ważne, aby zacząć działać szybko. Najlepiej zgłosić się na badanie skóry głowy do trychologa. Brak odpowiednich działań może przerodzić początkowe objawy w poważniejszy problem ze skórą głowy, a w dodatku powodować nadmierną utratę włosów lub łysienie.
Więcej na temat terapii trychologicznych tutaj.
Beata Bodziechowska – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu analizy stanu skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.