XXI wiek zdaje się być naznaczony chorobami cywilizacyjnymi. Zalicza się do nich również cukrzyca typu drugiego, którą wywołuje najczęściej nieprawidłowa dieta, obfitująca w produkty przetworzone o wysokim indeksie glikemicznym. Dietetycy biją na alarm, ponieważ liczba chorych ciągle wzrasta. Dawniej, na ten typ cukrzycy cierpieli tylko ludzie w podeszłym wieku, obecnie coraz więcej młodych ludzi, w tym dzieci zmaga się z tym schorzeniem. Znamy objawy, a także konsekwencje cukrzycy. Wiemy do czego może doprowadzić choroba, jeśli nie jest prawidłowo leczona. Nefropatia i neuropatia cukrzycowa są przyczyną schorzenia zwanego stopą cukrzycową, utratą wzroku, trudno gojącymi się ranami. Ale czy ktoś z nas przypuszczał, że cukrzyca może mieć wpływ na stan włosów
Słodka młodość?
Teorii na temat starzenia się ludzkiego organizmu jest chyba tyle co naukowców, niemniej jedna z nich zasługuje na szczególną uwagę. Powszechnie mówi się o tym, że cukier przyspiesza starzenie organizmu. Dzieje się tak dlatego, że glukoza w odpowiednich warunkach łączy się z białkami i uszkadza ich strukturę. Może ktoś z lekcji chemii pamięta jeszcze reakcję Maillarda, gdzie białko ciemniało, na skutek działania cukru i podwyższonej temperatury. Niestety to samo zachodzi w naszym organizmie. Białka, które są budulcem naszego ciała, ulegają destrukcji pod wpływem działania cukru. Stąd wszelkie słodycze i produkty przetworzone, których głównym składnikiem jest cukier, przyspieszają procesy starzenia. Kolagen i elastyna, będące białkami, zostają uszkodzone, co skutkuje pojawieniem się pierwszych zmarszczek, a także osłabieniem struktury włosa. Naczynia krwionośne ulegają stwardnieniu, a czerwone krwinki stają się „sztywne” i nie mogę dotrzeć do małych naczyń włosowatych. Stąd wiele komórek jest nieprawidłowo odżywionych, również komórki mieszka włosowego, przez co włosy zaczynają wypadać, stają się słabsze, a także trudne do rozczesania.
Posłuchaj co mówi twój organizm
Kiedy włosy zaczynają wypadać, w pierwszej kolejności bierzemy pod lupę hormony. Ale gdy wyniki wychodzą prawidłowo, warto wykonać jeszcze badanie na poziom glukozy oraz krzywą cukrową. Może okazać się, że poziom cukru we krwi jest w normie, ale test obciążenia glukozą wypada słabo. Często jest to sygnał, że za jakiś czas rozwinie się cukrzyca jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań. Wypadanie włosów może poprzedzać wystąpienie cukrzycy nawet o kilkanaście lat.
Słodko-gorzka choroba
Niestety kiedy diagnoza wykaże, że chorujemy na cukrzycę typu drugiego, nasze włosy też mogą na tym ucierpieć. Bardzo często w cukrzycy występuje łysienie o charakterze telogenowym które dotyka czubka głowy. Podczas leczenia insuliną, włosy zaczynają odrastać, niemniej stosowanie leków doustnych może jeszcze pogłębić problem. Pomimo to, nie należy rezygnować z leczenia. U osób z niewyrównaną cukrzycą oprócz łysienia może dochodzić również do łojotoku.
Jak sobie pomóc?
Ilekroć włosy wypadają w dużej ilości warto udać się do trychologa. Zasugeruje on zrobienie odpowiednich badań z krwi. Jeśli cukrzyca jest wyrównana można wykonać zabieg karboksyetrapii, która zagwarantuje odrost włosa W przypadku problemów z gojeniem ran, można śmiało sięgnąć po mezoterapię mikroigłową, która pobudzi odbudowę włókien kolagenu i elastyny oraz zastymuluje wzrost włosa. Doskonałym uzupełnieniem terapii gabinetowej będzie odpowiednia pielęgnacja domowa, złożona z preparatów pobudzających regenerację skóry oraz stymulujących wzrost włosa. Dobrze jeśli preparat zawiera wyciąg z łopianu, olejki eteryczne oraz wyciąg z kasztanowca czy arniki górskiej, które wzmocnią włosy, pobudzą mikrokrążenie w skórze głowy i przyspieszą odrost włosa.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i
Comments are closed.