Ferrytyna to białko, magazynujące żelazo, które występuje w komórkach organizmu, głównie w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym. Jego główną funkcją jest gromadzenie żelaza, które odgrywa kluczową rolę w przechowywaniu i transportu żelaza w organizmie. Jej poziom może wpływać na zdrowie, zwłaszcza kiedy jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Jej nieprawidłowy poziom może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów, o czym często przekonujemy się w naszym gabinecie trychologicznym w Krakowie.
O czym świadczy za wysoki poziom ferrytyny?
Za wysoka ferrytyna może być związany ze stanami zapalnymi w organizmie, chorobami przewlekłymi wątroby, hemochromatozy (choroby, gdzie dochodzi do nadmiernego wchłaniana się żelaza), reumatoidalnego zapalenia stawów. Wysoki poziom ferrytyny może iść w parze z chorobami Hashimoto czy Gravesa-Basedowa. Dlatego przy wysokiej ferrytynie konieczna jest dalsza diagnostyka.
Co robić jeśli ferrytyna jest za niska?
Trycholog często sugeruje wykonanie badania poziomu ferrytyny przy zwiększonym wypadaniu włosów. Niski poziom może świadczyć o niedoborach żelaza lub o zaburzeniach jego wchłaniania. W takim przypadku warto wprowadzić do diety produkty bogate w żelazo m.in.: wątróbka (wieprzowa, wołowa, drobiowa), wołowina, cielęcina, wieprzowina, drób, ryby, owoce morza, soja, fasola, groch, orzechy, nasiona, suszone morele, płatki owsiane, nać pietruszki, kasza gryczana, szpinak, buraki, pełnoziarniste produkty zbożowe, tymianek, pomidory suszone, nasiona chia, tofu naturalne. Ograniczyć spożywanie kawy, herbaty czy wina do posiłku. Można wprowadzić suplementy diety, jednak zawsze pod kontrolą specjalisty, który pomoże ustalić jaki suplement będzie najlepiej się sprawdzał i jak długo warto go stosować.
Czy ferrytyna wpływa na wypadanie włosów?
Trycholog często podkreśla pacjentom, że rola ferrytyny we włosach jest niezwykle ważna, ponieważ to białko magazynujące żelazo ma bezpośredni wpływ na ich strukturę, kondycję i zdrowy wygląd. Niski poziom ferrytyny może prowadzić do osłabienia się mieszków włosowych, co skutkuje łamliwością czy nadmiernym wypadaniem włosów.
Regularne badania krwi pozwalają monitorować ten parametr. W przypadku wykrycia nieprawidłowości specjalista może zalecić odpowiednią suplementację, zmiany w diecie czy dalszą diagnostykę. Dbałość o równowagę tego białka przekłada się nie tylko na estetykę, ale także na ogólny stan zdrowia włosów.
Trycholog Kraków – Instytut Trychologii EsteticDerm w Krakowie
Masz problem z wypadaniem włosów? Skontaktuj się z nami.
Comments are closed.