Ile razy w tygodniu używamy suszarek, prostownic, lokówek? Jak często zmieniamy kolor włosów, stosujemy lakiery, suche szampony, komercyjne środki do pielęgnacji? Albo jak często myjemy włosy? Czy zastanawiamy się jaki wpływ powyższe procedury będą miały na stan naszych włosów?
Nie dziel włosa na czworo
Niestety niewłaściwa pielęgnacja oraz różnorodne zabiegi mogą osłabić nasze włosy. Wielokrotnie w ciągu swojego życia są one narażone na szkodliwe czynniki. Należą do nich farby fryzjerskie, preparaty utleniające, agresywne szczotkowanie, mocne upięcia, tapirowanie, wysoka temperatura. To wszystko może przyczynić się do wypadania włosów, uszkodzenia łodygi włosa, rozdwajania końcówek, kruszenia się włosów, przesuszenia.
Ponieważ często nie jesteśmy w stanie uniknąć czynników mających negatywny wpływ na kondycję włosa, ważny jest odpowiedni dobór preparatów, które nie tylko będą pielęgnować włosy i zapobiegać ich dalszemu uszkodzeniu, ale także przywrócą włosom właściwą strukturę. Warto zasięgnąć porady trychologa, który dobierze odpowiednie preparaty, w zależności od rodzaju skóry głowy i włosa. Po badaniu za pomocą kamery trichoskopowej, znacznie łatwiej ocenić, jaka kuracja będzie wskazana. Zmiana nawyków może przynieść rozliczne korzyści.
Naturalnie naturalne
Pacjenci często pytają jakie preparaty do pielęgnacji powinni używać. Owszem stojąc przed półką w pierwszej lepszej drogerii, można dostać zawrotu głowy od ilości kolorowych preparatów, które nęcą nas kreatywnymi opisami. Niemniej to nie opakowanie wpływa na skuteczność preparatu. Jeśli będziemy bardziej wnikliwie czytać skład preparatu może okazać się, że nie zawiera niczego nad środki myjące. Co więcej tani preparat, w którego składzie widnieje dużo wyciągów roślinnych, niekoniecznie przywróci dobrą kondycję naszym włosom, ponieważ stężenie składników aktywnych będzie w nim najprawdopodobniej bardzo znikome. To właśnie z myślą o osobach zmagających się z problemami skóry głowy i włosów powstały linie trychologiczne- czyli profesjonalne preparaty o stosunkowo wysokim stężeniu roślinnych składników aktywnych i niewielkiej ilości związków myjących, takich jak sole sodu.
Tego typu preparaty mają pobudzić fizjologiczne funkcje skóry głowy, ponieważ jej kondycja ma niebagatelny wpływ na stan włosów.. To właśnie stan naszej skóry głowy determinuje wygląd i jakość naszych włosów i to względem niej powinniśmy wybierać preparaty do pielęgnacji.
Ponieważ włosy myjemy stosunkowo często, niektórzy nawet dwa razy na dzień(!) musimy zwrócić uwagę, jaki produkt stosujemy. Wielu naukowców uważaja, że źle dobrane szampony mogą zaszkodzić bardziej niż rwała ondulacja czy farbowanie.
Zmieniaj nawyki
Aby cieszyć się pięknymi włosami trzeba pamiętać, o odpowiedniej ich pielęgnacji. Oto kilka prostych zasad:
✔ Stosując urządzenia termiczne, należy zwrócić uwagę, aby temperatura nie przekraczała 160 stopni Celsjusza. Używaj środków termoochronnych.
✔ Przed farbowaniem z kolei warto nakładać preparaty chroniące skórę głowy przed działaniem utleniaczy, tak by nie uszkodzić mieszków włosowych.
✔ Jeśli rozczesujesz włosy, użyj grzebieni o szerokich ząbkach. Gdy posiadasz włosy suche, możesz używać szczotek i traktować nimi skórę głowy.
✔ Pamiętaj, że tłustej skóry głowy nie należy masować ani szczotkować.
✔ Nigdy nie nakładaj odżywek przeznaczonych jedynie do włosów na skórę głowy.
✔ Stosuj delikatne preparaty o wysokiej zawartości składników aktywnych. Jeśli masz trudności z doborem odpowiedniej pielęgnacji zgłoś się do trychologa.
✔ Szampony dla dzieci, nie są remedium na problemy ze skór głowy i włosami. Zostały one stworzone z myślą o najmłodszych, których gruczoły łojowe nie są zbyt aktywne. Tego typu środki myjące nie nadają się do przetłuszczającej się skóry głowy, skóry objętej procesami zapalnymi, nie zwalczą też problemu wypadania włosów.
✔ Pozwól sobie na zabiegi poprawiające stan mieszków włosowych, oraz skóry głowy. Pomogą one pozbyć się wielu problemów. Najlepiej w doborze odpowiedniego zabiegu zasięgnąć rady trychologa. Przeprowadzi on wywiad oraz zbada skórę głowy, dzięki czemu dobór powinien być trafiony. Dla niektórych dobrym rozwiązaniem będą oczyszczające zabiegi trychologiczne, dla innych mezoterapia mikroigłowa, karboksyterapia, czy nawet osocze bogatopłytkowe.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.