Stan fizyczny i psychiczny człowieka związany jest z harmonią w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Gdy ta równowaga zostaje zaburzona, organizm traci swoją efektywność, pojawiają się problemy z wyglądem i samopoczuciem. Może być to spowodowane hormonami wydzielanymi przez gruczoły dokrewne, ponieważ działają one jako pośrednicy między układem hormonalnym i nerwowym a pozostałymi częściami ciała. Wygląd włosów w znacznym stopniu podlega wpływowi prawidłowego działania systemu hormonalnego. Do hormonów, które są kluczowe dla wzrostu włosa należą: estrogen, progesteron, tyroksyna, testosteron, a także dihydrotestosteron.
Jak fazy cyklu miesiączkowego wpływają na skórę i włosy?
W ciągu miesiączkowego cyklu kobiety doświadczają wpływu hormonalnego na stan skóry i włosów. W początkowych dniach, kiedy poziom estrogenu jest niski, istotna jest pielęgnacja skóry i włosów opierająca się na nawilżaniu. Ważne jest również picie dużej ilości wody tak, aby dostarczyć jej odpowiednią ilość do skóry. Od dziesiątego dnia cyklu stężenie estrogenu i progesteronu wzrasta, co przyczynia się do poprawy wyglądu włosów i skóry. W tym krótkim okresie zauważalny jest pozytywny efekt. Następnie poziom progesteronu rośnie, powodując zwiększone przetłuszczanie się włosów.
Hormony a fazy wzrostu włosa
Estrogeny wydłużają etapy wzrostu włosa, chroniąc go przed wypadaniem oraz aktywują proces tworzenia nowych. W okresach zwiększonego ich stężenia, jak w ciąży, włosy kobiet są gęste, lśniące i zdrowe. W momencie obniżenia ich ilości, tak jak po porodzie, włosy zaczynają się przerzedzać, nadmiernie wypadają, stają się osłabione i pozbawione blasku. To stan przejściowy, który ustępuje po kilku miesiącach. W trakcie menopauzy również dochodzi do spadku estrogenu, prowadząc do zwiększonej podatności mieszka włosowego na wpływ testosteronu, co skraca fazę wzrostu włosa. Rezultatem jest stopniowa utrata włosów u kobiet.
Równowaga hormonalna kluczem do zdrowych włosów
Istotna jest harmonia między ilością estrogenów a progesteronu, ponieważ tylko wtedy mieszki włosowe funkcjonują prawidłowo. Równowaga ta może ulec zakłóceniu na skutek różnych czynników, takich jak niedobór pewnych witamin w diecie, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych czy przyjmowanie leków zawierających estrogen. Nieprawidłowa równowaga między tymi hormonami może prowadzić do przerzedzenia, wzmożonego wypadania i łamliwości włosów.
Wpływ Fitoestrogenów na włosy
Poziom estrogenów można podnieść przy pomocy naturalnych składników takich jak: korzeń maca, niepokalanek, nasiona roślin strączkowych, siemię lniane czy kozieradka. Są to tak zwane fitoestrogeny, czyli surowce które normalizują poziom hormonów w organizmie.
Fitoestrogeny wykazują również różnorodne cenne właściwości, w tym:
- działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne
- zdolność do hamowania wzrostu bakterii,
- wsparcie dla układu kostnego i zapobieganie osteoporozie,
- obniżanie poziomu złego cholesterolu,
- poprawa metabolizmu węglowodanów,
- pozytywny wpływ na stan naczyń krwionośnych,
- spowalnianie procesów starzenia,
- wsparcie dla układu nerwowego,
- poprawa kondycji skóry,
- ochrona włókien kolagenowych oraz hamowanie powstawania i pogłębiania się zmarszczek
Fitoestrogeny to związki bezpieczne, które nie niosą ryzyka negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia. Niemniej jednak, jeśli mamy do czynienia z poważniejszymi zaburzeniami hormonalnymi lub istnieją inne schorzenia, zanim zaczniemy stosować terapię fitoestrogenami, zaleca się konsultację z lekarzem.
Fitohormony natomiast pomagają zrównoważyć poziom progesteronu w organizmie kobiety. Należy szukać ich w ziołach takich jak: dziki pochrzyn, niepokalanek mnich oraz czerwona koniczyna. Chociaż główną rolą tych substancji jest regulowanie estrogenu, korzystnie mogą wpływać również na poziom progesteronu. Na dobrą sprawę fitohormony harmonizują koncentrację obu tych hormonów, przywracając właściwe proporcje między nimi.
Aby zweryfikować poziom estrogenu i progesteronu należy wykonać badania krwi, po czym skonsultować wyniki z ginekologiem lub endokrynologiem.
Instytut Trychologii EsteticDerm w Krakowie, www.trycholog.esteticderm.pl
Comments are closed.