Czy nie jest tak, że posiadanie włosów jest dla nas czymś oczywistym? Czy nie zaniedbujemy ich, nie pomijamy? Czy nie zaczynamy ich zauważać dopiero wtedy kiedy widzimy je wszędzie wokół siebie – na ubraniach, szczotce, pod prysznicem?
Co wtedy? Panika! Wizyta u dermatologa, witaminy, albo oszukiwanie się, że samo minie, jak zawsze. Kolejne miesiące i włosów jakoś mniej. Dochodzą kolejne problemy. Świąd, pieczenie, łupież, łojotok, a lekarstwa brak.
Problemy z włosami i skórą głowy są tak powszechne i tak skomplikowane, że kilka lat temu powstała odrębna dziedzina nauki – trychologia, zajmująca się problemami owłosionej skóry głowy.
Trychologia jest kierunkiem medycznym, wyodrębnionym z kosmetologii. Trycholog to zazwyczaj magister kosmetologii, osoba, która posiada holistyczną wiedzę na temat skóry głowy i włosów oraz chorób z nimi związanych.
Jakie korzyści może przynieść wizyta u Trychologa?
Problem włosów jest wciąż bagatelizowany, nawet w środowisku medycznym. Osoby cierpiące na wypadanie włosów są często lekceważone. Mimo, że ubytek jest wyraźny, zazwyczaj zleca się liczenie włosów, może jakaś biotyna i pacjent jest odsyłany do domu. Znajomi też zwykle nie wierzą. Czasami upływa nawet kilka lat zanim zgłaszamy się do trychologa.
W gabinecie trychologicznym pacjenci zazwyczaj znajdują zrozumienie. Obszerny wywiad i wnikliwe badanie kamerą trychologiczną nieraz potwierdzają obawy – włosów jest za mało. Trycholog musi być osobą dociekliwą, ponieważ przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele. Próbuje on doszukać się powodu, który sprawia, że jednak włos z głowy spada. Zwykle trycholog zaleca wykonanie dokładnych badań takich jak: oznaczenie poziomu hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4), przeciwciał anty –TPO, anty – Tg, prolaktyny, DHT, kortyzolu, ferrytyny lub nawet homocysteiny w zależności od domniemanej przyczyny. Często dopiero u trychologa pacjenci dowiadują się, że zawsze jest przyczyna wewnętrzna ich problemów z włosami, że nadmierne wypadanie włosów, łupież, świąd czy łojotok nie są naturalnym stanem organizmu. W gabinetach trybologicznych do problemów z owłosioną skórą głowy podchodzi się zawsze holistycznie, czyli całościowo. Pacjenci od naszych trychologów mogą niejednokrotnie usłyszeć, że problem z łupieżem jest w zasadzie problemem związanym z nieprawidłową florą bakteryjną jelit, a łuszczyca skóry głowy, jest chorobą układu immunologicznego, która objawia się na skórze.
Trycholog potrafi dobrać odpowiednie zalecenia żywieniowe oraz suplementy. Pokieruje też pacjentów w zakresie kuracji domowej, zaleci odpowiednie zabiegi medyczne, które zahamują wypadanie włosów czy łysienie oraz kuracje trychologiczne redukujące schorzenia skóry głowy.
Trychologia daje nie tylko nadzieję, ale także szereg sprawdzonych możliwości, aby włos odzyskać i by więcej z głowy nie spadł.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.