DHT czyli dihydroksytestosteron, to hormon powstający z testosteronu pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktaza. DHT może wywoływać wiele zaburzeń w organizmie. To on przyczynia się do łysienia androgenowego. Przyłączając się do mieszków włosowych powoduje ich miniaturyzację, co sprawia, że włosy stają się coraz cieńsze i rzadsze, a z czasem przestają całkowicie rosnąć. Często nie zauważamy pierwszych oznak działania DHT, gdyż zmiany w owłosieniu postępują powoli. DHT zazwyczaj nie powoduje nadmiernego wypadania włosów, aż pewnego dnia stwierdzamy, że znacznie ich ubyło. Nie tylko mężczyźni zmagają z łysieniem androgenowym, dotyczy ono też kobiet. Poziom DHT możemy zbadać z krwi, niemniej bardzo często wynik mieści się w normie, co wcale nie musi oznaczać, że problem wypadania włosów nie jest łysieniem androgenowym. Dzieje się tak dlatego, że mieszki włosowe mogą mieć tendencje do genetycznej wrażliwości na działanie dihydroksytestosteronu. W tym wypadku nawet niewielkie wartości DHT we krwi obwodowej mogą wywoływać łysienie.
Jak rozpoznać negatywne skutki działania DHT?
Jeśli chcesz sprawdzić, czy łysienie androgenowe może dotyczyć Ciebie, spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytanie.
– Czy obserwujesz, że z roku na rok ubywa Twoich włosów, stają się coraz cieńsze?
– Czy masz problemy z przetłuszczaniem się włosów, łojotokiem lub łojotokowym zapaleniem skóry?
– Czy masz lub miałaś/eś problemy z trądzikiem, tłustą skórą?
– Czy ktoś w Twojej rodzinie maił problemy z łsysieniem?
– Jeśli jesteś mężczyzną, czy obserwujesz przerzedzanie się włosów na czubku głowy i w zakolach?
– Jeśli jesteś kobietą, czy obserwujesz ogólne przerzedzenie, z pozostawieniem 1-2 cm pasma grzywki?
Jeśli choć na 3 z nich odpowiedziałaś/eś TAK, jest wysokie prawdopodobieństwo, że łysienie androgenowe może dotyczyć właśnie Ciebie. Najlepiej jednak, ze swoim podejrzeniem skieruj się do trychologa, który bez problemu ustalić przyczynę łysienia.
Łysienie androgenetyczne i co dalej?
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie łysienie androgenowe, to jeszcze nic straconego, zazwyczaj włosy można odzyskać i cieszyć się znów gęstą czupryną. Trycholog zaleci zarówno działanie od środka jak i od zewnątrz. Bardzo ważne jest stosowanie miejscowych preparatów, tak by ograniczyć stężenie DHT w samym mieszku włosowym. Niejednokrotnie potrzebna będzie mocniejsza stymulacja przy pomocy zabiegów z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej lub mezoterapii igłowej. Im szybciej rozpoczniemy stymulację włosów, tym lepszy efekt osiągniemy.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Aleksandra Laszczak – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.