Jednym z najczęstszych problemów związanych ze skórą głowy jest łupież. Jednak nie zawsze to, co się z niej sypie, jest łupieżem. Warto zrozumieć, że istnieje wiele różnorodnych przyczyn, które mogą powodować kłopotliwe łuszczenie się skóry.
Łupież to stan skóry głowy, który charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem martwych komórek skóry. Objawia się w postaci białych łuskowatych cząstek, skórę mogą sypać się na ramiona i ubrania.
Łupież może być czasem swędzący i uciążliwy, ale zazwyczaj nie jest poważnym problemem zdrowotnym.
Co można pomylić z łupieżem?
- suchość skóry
- reakcje alergiczne
- infekcje skórne
- łuszczyca
- łojotokowe zapalenie skóry
- atopowe zapalenie skóry
Sucha skóra głowy
Sucha skóra to powszechny problem, który może prowadzić do dyskomfortu, swędzenia czy osypywania
się suchej łuski. Do przyczyn suchej skóry głowy można zaliczyć:
- niewłaściwą pielęgnację włosów
- częste używanie mocnych szamponów oczyszczających,
- stosowanie gorącego powietrza suszarki, brak produktu nawilżającego skórę głowy po myciu
- częste farbowanie włosów i używanie produktów do stylizacji z zawartością alkoholu– zwłaszcza agresywnymi produktami
- skórę wrażliwą na produkty chemiczne
- brak odpowiedniej diety – dieta uboga w witaminy i minerały, co może prowadzić do niedoborów oraz brak nawodnienia organizmu od środka
- szkodliwe czynniki zewnętrzne tj.: promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, nieodpowiednia wilgotność powietrza
Jak uniknąć nadmiernego przesuszenia skóry głowy?
Należy pamiętać o kilku zasadach, aby uniknąć nadmiernego przesuszania skóry głowy:
1. Wybierz odpowiedni szampon – pamiętaj, że trzeba zachować równowagę między oczyszczaniem a nawilżaniem.
2. Unikaj gorącej wody – staraj się myć skórę głowy ciepłą, ale nie gorącą wodą.
3. Nawilżaj skórę – po każdym myciu nałóż preparat, który będzie działał łagodząco i nawilżająco.
4. Zadbaj o dietę bogatą w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze, pamiętaj też o regularnym piciu wody.
Alergie kontaktowe
Alergie kontaktowe na składniki, które znajdują się w szamponach, farbach czy produktach do stylizacji włosów mogą objawiać się świądem, zaczerwieniem czy osypującą się łuską, którą łatwo pomylić z łupieżem. Do najczęstszych alergenów zalicza się: nikiel, który jest obecny w akcesoriach do włosów (spinkach, gumkach, klamerkach), SLS – laurylosiarczan sodowy występujący w szamponach, CAPB –cocamidopropyl betaine, który również jest składnikiem wielu szamponów, czy glikol propylenowy stosowany jako środek zapachowy. Aby pozbyć tego problemu należy zrezygnować ze stosowania produktu, który wywołuje reakcję alergiczną.
Infekcje skórne
Infekcje skórne mogą być nie tylko uciążliwe, ale także wpływać na nasze ogólne samopoczucie. Do najczęściej występujących objawów zalicza się: świąd, zaczerwienienie, ból, wysypka, czy właśnie łuszczenie się skóry. A co może być powodem?
1. Grzybica – jedna z najczęstszych przyczyn infekcji skóry głowy. Jest spowodowana rozwojem grzybów, zwłaszcza z grupy Malassezia. Bytują one naturalnie na naszej skórze głowy, ale przy optymalnych dla nich warunkach mogą nadmiernie się namnażać i prowadzić do infekcji.
Czynnikami przyczyniającymi się do ich rozwoju są: wilgotność, ciepło, brak higieny i tłusta skóry głowy.
2. Infekcje bakteryjne – bakterie z rodzaju Staphylococcus również zamieszkują naturalnie naszą skórę głowy i podobnie jak grzyby przy optymalnych dla nich warunkach potrafią bardzo szybko się namnażać, co może prowadzić do poważnych infekcji. Bakterie mogą dostać się do wnętrza skóry głowy poprzez skaleczenia, zadrapania, czy inne otwarte rany.
Jak zatem ochronić się przed infekcjami?
1. Pamiętaj o odpowiedniej higienie skóry głowy.
2. Jeśli masz wątpliwości co dzieje się ze skórą udaj się do specjalisty, aby rozpoznać problem i ewentualnie wdrożyć leczenie środkami przeciwgrzybiczymi czy antybiotykami.
3. Zachowaj ostrożność jeśli masz kontakt z osobą cierpiącą na infekcje skóry, staraj się unikać współdzielenia czapek, grzebieni, szczotek czy innych przedmiotów osobistych.
Łuszczyca
Łuszczyca to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym. Może być związana z innymi chorobami takimi jak: insulinoopornością, zespołem metabolicznym, depresją, chorobą zapalną jelit, zapaleniem stawów czy chorobami sercowo-naczyniowymi. Dzieli się ja na dwa typy:
– łuszczyca typu 1., która jest genetyczna – zaczyna się przed 40 r.ż.
– łuszczyca typu 2. nie wykazuje historii rodzinnej i najczęściej pojawia się po 40 r.ż.
Pojawiający się stan zapalny prowadzi do namnażania się komórek, co skutkuje pojawieniem się uporczywej, trudno schodzącej łuski.
Nie jest chorobą zakaźną, ale może znacząco wpłynąć na jakość życia. Czynnikami sprzyjającymi pojawieniem się łuszczycy są: stres, infekcje czy palenie papierosów.
Łuszczycy nie da się wyleczyć – to choroba przewlekła, która może być w fazie remisji, bądź w fazie aktywnej. Odpowiednie praktyki pozwolą na prowadzenie normalnego życia z tą chorobą:
– leki miejscowe – kremy, żele, maści czy pianki
– fototerapia – terapia światłem UVB
– leki doustne lub zastrzyki
– unikanie czynników wyzwalających
Ostatnie badania donoszą, że łuszczyca jest ściśle powiązana z pracą jelit i wątroby, więc utrzymanie prawidłowej diety i dbałość o narządy wewnętrzne przyczyni się do utrzymania choroby w stanie nieaktywnym.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy
Łojotokowe zapalnie skóry – to stan zapalny skóry głowy i prowadzi do łuszczenia, świądu czy zaczerwienienia. Przyczyny nie są do końca jasne, ale wymienia się głównie skłonności genetyczne, uszkodzenia bariery hydrolipidowej, zwiększenie wydzielania łoju, odpowiedź immunologiczna, nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit bądź wątroby, grzyby z grupy Malassezia. Warto zaznaczyć, że nie w każdym przypadku łojotokowego zapalenia skóry występuje łojotok – czasem objawem jest sucha skóra, która może się osypywać. Najskuteczniejszymi metodami walki z ŁZS są:
– szampony przeciwłojotokowe
– oczyszczające produkty przeciwgrzybiczne
– leki przeciwgrzybiczne
– leki przeciwzapalne
– regularne mycie skóry głowy, szczególnie w momencie nasilenia
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry – choroba przewlekła, która często pojawia się w dzieciństwie i może utrzymywać się przez całe życie. Charakteryzuje się stanem zapalnym, świądem, suchością i zaczerwienieniem. Przyczyny nie są w pełni zrozumiałe, ale istnieje kilka czynników, które mogą
powodować rozwój choroby:
– dziedziczenie
– naruszenie bariery skórnej
– reakcje alergiczne
– czynniki środowiskowe
Leczenie atopowego zapalenia zależy od nasilenia objawów. Obejmuje produkty miejscowe o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym, zachowanie odpowiedniej higieny, unikanie alergenów oraz leczenie doustne.
Co robić jeśli nie wiesz czy objawy występujące na skórze głowy to łupież?
Jeśli masz problem ze skórą głowy i nie jesteś pewny czy to łupież, warto skonsultować to z trychologiem lub dermatologiem . Specjalista pomoże dokładnie zdiagnozować problem i zalecić dalsze działania. Pamiętaj, że skóra głowy, podobnie jak cała skóra na ciele, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne mycie i odpowiednie preparaty trychologiczne mogą pomóc utrzymać skórę głowy i włosy w dobrej kondycji.
Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Comments are closed.