Łysienie z pociągania, zwane inaczej łysieniem trakcyjnym, jest coraz częściej występującą odmianą łysienia mechanicznego obserwowaną w gabinecie trychologicznym. Przyczyną są mocne upięcia, które powodują nadmierne naciąganie włosów, a mieszki włosowe poddawane są ciągłemu osłabianiu i uszkadzaniu. Zjawisko to objawia się przesunięciem linii włosów ku górze i dotyczy zarówno obszaru skroniowego, jak i czołowego.
Jakie fryzury mogą powodować łysienie trakcyjne?
- wysokie i/lub ciasne koki
- wysokie i/lub ciasne kucyki
- warkoczyki afrykańskie
- warkocze bokserskie
- dredy
- przedłużanie/zagęszczanie włosów
Jak rozpoznać łysienie trakcyjne?
Kiedy występuje bolesność skóry głowy w miejscu ucisku może być to pierwszy objaw łysienia trakcyjnego. Często występują też punktowe zmiany ropne, miejscowe stany zapalne, a także łuszczenie się skóry. Na początku można dostrzec miejscowe przerzedzanie się włosów, co z czasem może przeistoczyć się w trwałą utratę włosów w obszarach napięcia włosów.
Co robić w przypadku łysienia z pociągania?
Aby uniknąć łysienia z pociągania należy zrezygnować z noszenia zbyt ciasnych upięć czy też długofalowego doczepiania włosów.
Jeżeli na skórze głowy doszło do tego typu uszkodzenia, to w pierwszej kolejności należy udać się do trychologa, który oceni stan skóry głowy i mieszków włosowych oraz zaproponuje rozwiązania mające na celu złagodzenie stanu zapalnego oraz stymulację mieszków włosowych.
Zabiegi na skórę głowy, które mogą pomóc zregenerować mieszki i pobudzić włosy do odrostu:
- karboksyterapia
- mezoterapia igłowa – witaminowa
- mezoterapia igłowa – Dr Cyj
- osocze bogatopłytkowe
Należy pamiętać, że w przypadku łysienia trakcyjnego najważniejsze jest zapobieganie, gdyż długotrwałe „pociąganie” / napięcie włosów może spowodować ich nieodwracalną utratę.
Podejrzewasz łysienie z pociągania? Zgłoś się do naszego Instytutu Trychologii w Krakowie i skonsultuj się z Trychologiem.
Dowiedz się na czym polega badanie trychologiczne klikając tutaj.
Comments are closed.