Przeszczep włosów to zabieg, wykonywany najczęściej w przypadku łysienia androgenowego, który pomaga wielu ludziom odzyskać pewność siebie, poprzez zagęszczenie fryzury. Niemniej jednak, jako trycholodzy często uświadamiamy pacjentów zgłaszających się do naszego gabinetu trychologicznego w Krakowie, że osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów nie zaczyna i kończy się tylko na samym zabiegu. Właściwa opieka nad skórą głowy i mieszkiem włosowym, którą ustala między innymi trycholog, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego, gęstego włosa po przeszczepie.
Jak dbać o skórę głowy przed i po przeszczepie?
Zarówno przed jak i po przeszczepie ważna jest higiena skóry głowy. Stosowanie delikatnych szamponów i preparatów oczyszczających przed myciem jest kluczowe, aby stworzyć dogodne warunki dla przeszczepionych mieszków. Należy pamiętać o nawilżaniu, ponieważ to ważny element, który utrzymuje elastyczność skóry i wspiera zdrowy wzrost włosów.
Unikanie czynników szkodliwych, takich jak nadmierna ekspozycja na słońce, palenie papierosów czy stres. Te elementy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry i zaburzać pracę mieszków włosowych.
Czy w przypadku łysienia androgenowego przeszczep rozwiąże problem raz na zawsze?
Trycholog często słyszy w gabinecie stwierdzenia wypowiadane przez pacjentów z łysieniem androgenowym, że przeszczep zakończy ich problemy z utratą włosów. Faktem jest to, że przeszczep włosów nie oznacza końca walki o gęste włosy. Niestety nie każdy ma tego świadomość. Należy pamiętać, że poza przeszczepionymi mieszkami na skórze są też te, które już były tam przed zabiegiem.
Przy takiej chorobie jak łysienie androgenowe, wspieranie prawidłowej pracy mieszków włosowych działaniem doustnym i miejscowym powinno odbywać się już cały czas. Dlatego trycholog lub dermatolog powinien uświadomić pacjenta, że aby utrzymać w dobrej kondycji te nieprzeszczepione mieszki, które są nadal poddawane negatywnemu działaniu Dihydrotestosteronu, należy w dalszym ciągu stosować blokery Dihydrotestosteronu takie jak palma sabałowa czy finasteryd. Oprócz tego warto wspomagać się zabiegami typu osocze bogatopłytkowe, mezoterapia czy karboksyterapia.
Czy przeszczep włosów zawsze gwarantuje zadowolenie?
Przeszczep włosów w przypadku łysienia androgenowego to skuteczne rozwiązanie, pod warunkiem, że wykona go doświadczony lekarz. Rezultaty nie zawsze jednak są takie jak pacjent oczekuje. Jeśli zabieg wykonywany jest przez niedoświadczony personel, w trakcie może dojść do uszkodzenia przeszczepianych mieszków włosowych, a w konsekwencji braku wzrostu włosów. Dodatkowo pacjent może uzyskać niezadowalające efekty estetyczne, jeśli mieszki włosowe zostaną osadzone pod niewłaściwym kątem.
Czy zatem przeszczep włosów to dobry wybór przy łysieniu androgenowym?
Szukając skutecznych metod na uzyskanie pięknej fryzury, coraz częściej stosowane są terapie łączone w leczeniu łysienia androgenowego. Badania naukowe sugerują, że połączenie różnych form terapii może przynieść lepsze rezultaty w walce z łysieniem.
Terapia łączona polega na zastosowaniu kilku różnych metod jednocześnie, aby osiągnąć synergiczny efekt. Połączenie farmakoterapii z mezoterapią igłową oraz stosowaniem miejscowo preparatów może prowadzić do bardziej kompleksowego podejścia do problemu utraty włosów, zwłaszcza kiedy łysienie jest wykryte w początkowym stadium. W walce o włosy najistotniejszy jest czas – jeśli w porę zostanie wprowadzone działanie to przeszczep może okazać się zbędny. Jeśli natomiast problem jest na tyle zaawansowany, iż trudno uzyskać zadowalające efekty działaniem doustnym i miejscowym, przeszczep jest dobrym rozwiązaniem. Uwzględniając oczywiście właściwą kwalifikację do zabiegu i diagnozę jaką jest łysienie androgenowe.
Jeśli w twojej rodzinie były przypadki łysienia u kobiet bądź mężczyzn, warto wcześniej udać się do trychologa czy dermatologa, aby zweryfikować prawdopodobieństwo wystąpienia łysienia androgenowego i już w jego pierwszej fazie przeciwdziałać.
Co może wchodzić w skład terapii łączonej w przypadku łysienia androgenowego?
1. Farmakoterapia – stosowanie leków czy suplementów diety, które wpływają na procesy hormonalne. Dodatkowo mogą pobudzać krążenie w skórze głowy, co sprzyja odrostowi włosów.
Do takich składników zaliczamy m.in.: palmę sabałową, minoksydil czy finasteryd.
2. Mezoterapia igłowa – polega na nakłuwaniu skóry głowy i wprowadzaniu preparatów w głąb skóry. Poza dostarczaniem do mieszków włosowych potrzebnych w walce z łysieniem składników.
3. Produkty miejscowe – to często pomijany krok, a jest on niezwykle ważny. Miejscowo substancje będą pobudzać krążenie krwi, stymulować mieszki włosowe, co przyczynia się do odrostu nowych włosów.
Korzyści wynikające z zastosowania przy łysieniu androgenowym terapii łączonej:
• połączenie różnych form terapii działa efektywnej, wzmacniając działanie każdej z nich
• uzyskujemy lepsze efekty, co sugerują badania naukowe
• terapia może być dobrana indywidualnie, każda osoba może wymagać nieco innego podejścia w walce z utratą włosów
Działanie synergiczne najbardziej skuteczne w leczeniu łysienia androgenowego
Terapia łączona staje się coraz bardziej popularnym podejściem w walce z utratą włosów na tle androgenowym. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego ważna jest konsultacja z trychologiem, aby dostosować indywidualnie plan terapii. Odpowiednie połączenie farmakoterapii, mezoterapii i działania miejscowego, pomoże przede wszystkim zatrzymać proces łysienia androgenowego, a także w wielu przypadkach uzyskać odrost włosów. Jednak należy pamiętać, że im bardziej zaawansowana faza łysienia tym trudniej odzyskać włosy. Dlatego jeśli widzisz problem u Ciebie, nie czekaj, gdyż nie zawsze możliwe jest odwrócenie szkód, do których doszło. Natomiast przeszczep włosów jest jedynie częścią terapii, a nie jej zakończeniem.
Trycholog Kraków – Instytut Trychologii EsteticDerm w Krakowie
Widzisz u siebie początki łysienia androgenowego? A może łysienie jest już zaawansowane?
Skonsultuj się z trychologiem już teraz. Zadzwoń lub napisz
Comments are closed.