Na stan naszych włosów i skóry głowy wpływa wiele czynników. Oprócz zabiegów w gabinecie trychologicznym, ogromne znaczenie ma to jak sami na co dzień obchodzimy się z włosami. Aby zapobiegać wypadaniu włosów, ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad, które poprawią ich wygląd oraz kondycję skóry.
- Prawidłowe mycie włosów – myjemy włosy w pozycji pionowej, z głową odchyloną do tyłu, zamiast np. pochylać się nad wanną. Ważne, aby myć włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Poza tym taka postawa zapobiega plątaniu się włosów, ułatwia rozczesywanie a skórę głowy łatwiej dokładnie oczyścić.
- Nie owijamy włosów w ręcznik – jedynie delikatnie osuszamy nim, również w pozycji pionowej. Wpływa to na łatwiejsze rozczesywanie, nie obciążamy mieszków włosowych i unikamy tym samym mechanicznych uszkodzeń mieszków.
- Najlepiej czesać włosy jak są jeszcze mokre – od dołu ku górze. Zdecydowanie ułatwia to rozczesywanie.
- W trakcie mycia włosów wykonujemy masaż skóry głowy – uciski będą poprawiać mikrokrążenie skóry a tym samym stymulować mieszki włosowe i wzmacniać włosy. Unikamy masażu jedynie w przypadku tłustej skóry głowy- wówczas mogłoby to dodatkowo wzmagać pracę gruczołów łojowych.
- Oczyszczanie skóry głowy – nie chodzi tutaj oczywiście o mycie szamponem. Ważne jest, aby profilaktycznie, raz w miesiącu nakładać na skórę głowy specjalistyczny preparat, który oczyści ujścia mieszków włosowych, tym samym dotleni mieszki oraz poprawi kondycję całej skóry. Przy mieszkach włosowych bardzo często gromadzi się keratyna, niekiedy tworzy się masa keratynowo-łojowa, ograniczając dopływ tlenu. Taki samodzielnie i systematycznie wykonywany zabieg poprawi stan naszych włosów i skóry.
- Myć włosy tak często jak jest potrzeba. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy, łojotoku, czy przy łupieżu tłustym nie zaleca się „przetrzymywania” włosów bez mycia. A to z powodu namnażania się bakterii oraz drożdżaków, którym sprzyja środowisko łojowe. Niekiedy jednak słyszymy, aby ograniczać mycie włosów, wówczas będą się mniej przetłuszczać. Jest w tym sporo prawdy. Częste mycie, mimo stosowania najbardziej delikatnych środków myjących będzie powodować wysuszenie skóry. Ponadto każde mycie powoduje ściąganie warstwy łoju, który gromadzi się na skórze. Łój (w odpowiednich ilościach) pełni funkcję ochronną i jego występowanie jest konieczne. W momencie, kiedy zaczynamy myć włosy za często, gruczoły łojowe wydzielają jeszcze więcej łoju, tak aby zapewnić ochronę skórze. Dochodzi do sytuacji, w której skóra zaczyna się coraz bardziej przetłuszczać.
- Najlepiej zrezygnować z suszenia suszarką lub suszyć chłodnym powietrzem. Stosowanie suszarki powoduje wysuszenie nie tylko włosów, ale także skóry głowy. Ciepłe powietrze dodatkowo sprzyja namnażaniu bakterii. Przesuszanie skóry suszarką powoduje wzmożoną produkcję łoju.
Przejdź do Instytutu Trychologii
Beata Bodziechowska – trycholog, kosmetolog. Specjalista z zakresu diagnostyki i kuracji schorzeń skóry głowy i włosów. Instytut Trychologii EsteticDerm, Kraków
Przeczytaj o badaniu skóry głowy i włosów.
Comments are closed.