Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe (PRP – platelet-rich plasma) jest to preparat uzyskany z krwi żylnej pacjenta zawierający skoncentrowane płytki krwi w małej objętości osocza. Aktywowane płytki krwi znajdujące się w osoczu bogatopłytkowym uwalniają szereg czynników wzrostu: VEGF – stymuluje produkcje nowych naczyń włosowatych, EGF – pobudzający procesy naprawcze, PDGF – przyspiesza podział komórek, TGF – wspomaga wytwarzanie kolagenu i wzmacnia strukturę włosa, IGF – intensyfikuje
namnażanie fibroblastów. Czynniki wzrostu wpływają na regenrację mieszków włosowych, dzięki czemu zatrzymują nadmierne wypadanie cebulek włosowych oraz przyspieszają porost włosów, a także poprawiają kondycję skóry i regulują pracę gruczołów łojowych.
Terapia osoczem bogatopłytkowym wykorzystywana jest przy łysieniu o różnym podłożu: androgenowym, telogenowym, a także plackowatym, łysieniu stresozależnym, polekowym, hormonalnym. PRP wspomaga procesy regeneracyjne w mieszku włosowym osłabionym na skutek przebytych chorób czy po ciąży. Bardzo dobrze sprawdza się również jako działanie profilaktyczne przed przerzedzaniem się włosów.
Jak wygląda zabieg?
Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem opartym na ostrzykiwaniu określonych obszarów owłosionej skóry głowy preparatem pozyskanym z krwi żylnej pacjenta.
Po wykluczeniu przeciwwskazań, lekarz pobiera od pacjenta ok. 10 ml krwi, która następnie zostaje odwirowana, w wyniku czego otrzymuje się 2-3 ml skoncentrowanego preparatu. PRP podaje się od razu po odwirowaniu, wykonując serie podskórnych nakłuć na określonym obszarze. Podczas mezoterapii pojawia się różnie nasilone odczucie dyskomfortu zależne od stopnia wrażliwości pacjenta, istnieje możliwość podania znieczulenia w obszarze poddawanym zabiegowi. Częstość zabiegów ustalana jest indywidualnie, w zależności od problemu pacjenta, przeważnie schemat obejmuje 3–8 zabiegów wykonywanych co 4-8 tygodni.
Jakie efekty zyskuje się dzięki PRP?
Efekty terapii zawsze uzależnione są od szeregu czynników. Oprócz samej przyczyny znaczenie ma również ogólny stan zdrowia pacjenta oraz prowadzony przez niego styl życia (dieta, stres, choroby współistniejące i przyjmowane leki, pielęgnacja skóry). Bardzo istotne jest stosowanie metod wspomagających przy terapii osoczem bogatopłytkowym tj.: prawidłowej suplementacji oraz terapii preparatami zewnętrznymi.
Należy jednak pamiętać, że aby zabieg przyniósł dobre efekty musi być wykonany z użyciem odpowiednich probówek i wirówki, które pozwalają na uzyskanie płytek krwi o odpowiednim zagęszczeniu.
Kiedy nie wykonuje się zabiegów z osoczem?
Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu ostrzykiwaniem osoczem bogatopłytkowym są: choroby nowotworowe bądź autoimmunologiczne, białaczka, przewlekłe choroby nerek i wątroby, małopłytkowość, okres ciąży i laktacji, terapia lekami immunosupresyjnymi bądź przeciwzakrzepowymi, zakażenia (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), twardzina, łysienie bliznowaciejące i skłonności do keloidów, stany zapalne skóry.
Po zabiegu mezoterapii osoczem fizjologicznie mogą pojawić się na skórze: zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość skóry, niewielkie krwiaki.
Trycholog Kraków, Instytut Trychologii EsteticDerm
Comments are closed.