Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym, które nie powinno budzić naszych obaw, jeśli mieści się ono w granicach ok. 50-100 włosów dziennie. Jeżeli włosów zaczyna wypadać więcej powinniśmy zasięgnąć porady trychologicznej, ponieważ długotrwałe, wzmożone wypadanie włosów może prowadzić do łysienia telogenowego.
Łysienie telogenowe (telogen effluvium) to najczęściej spotykana przyczyna przerzedzenia włosów, która jest ściśle związana z cyklem życia włosa. Włosy rosną w sposób cykliczny, a w każdym mieszku włosowym występuje cykl włosowy składający się z trzech następujących po sobie okresów :
anagenu – faza wzrostu,
katagenu – faza przejściowa,
telogenu – faza spoczynku.
Cykl włosowy na skórze głowy jest niezsynchronizowany, co oznacza, że sąsiadujące mieszki włosowe są w różnych fazach wzrostu. Przyjmuje się za prawidłowość, gdy ok. 80% włosów znajduje się w fazie wzrostu, ok. 1% w fazie przejściowej, a ok. 19% to włosy w fazie spoczynku.
W łysieniu telogenowym, pod wpływem różnych czynników, znacznie więcej włosów niż jest to uznawane za normę, przechodzi w fazę spoczynku. Ponieważ okres ten trwa od 2 do 4 miesięcy, nadmierne wypadanie występuje po upływie tego czasu.
Łysienie telogenowe może być efektem czynników wewnątrzpochodnych jak i zewnątrzpochodnych, m.in.:
– infekcje przebiegające z wysoką gorączką (np. Covid19)
– leki przeciwzakrzepowe
– zabiegi chirurgiczne pod narkozą
– silny stres
– ciąża
– choroby tarczycy
– choroby autoimmunologiczne
– niedobory żelaza
W celu rozpoznania łysienia telogenowego niezbędny jest szczegółowy wywiad z pacjentem, trichoskopia, a także wyniki badań dodatkowych.
Łysienie telogenowe jest procesem odwracalnym i po wyeliminowaniu czynnika wywołującego, włączeniu odpowiedniej terapii zewnętrznej stosowanej miejscowo na skórę głowy czy śródskórnej tj. karboksyterapia, mezoterapia igłowa, powinniśmy obserwować stopniowe zahamowanie wypadania oraz odrost nowych włosów.
Comments are closed.