Zapalenie mieszka włosowego czyli stan zapalny na owłosionej skórze głowy to problem, który może dotyczyć wielu z nas. Zapalenie mieszka włosowego objawia się małymi, często bolesnymi krostkami, które mogą być źródłem dyskomfortu i utraty pewności siebie. Istnieje wiele sposobów, aby im przeciwdziałać i skutecznie sobie z nimi radzić. W tym artykule zgłębimy przyczyny pojawiania się krostek i stanów zapalnych na skórze głowy, metody ich zwalczania oraz skuteczne sposoby pielęgnacji, które pomogą Ci zachować zdrowy i czysty skalp.
Przyczyny powstawiania zapalenia mieszka włosowego
Ropne krosty to częsty problem, który może mieć różne źródła. Do głównych przyczyn ich powstawiania należy:
- Nadmierne wydzielanie sebum – to jeden z głównych powodów. Nadmiar sebum może prowadzić do zatykania się ujść gruczołów łojowych, czy mieszków włosowych, gdzie mogą namnażać się grzyby czy bakterie i doprowadzają do tworzenia się ropnych krostek.
- Niewłaściwa higiena – brak odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy tj.: rzadkie mycie włosów, może prowadzić do gromadzenia się brudu, sebum i zanieczyszczeń, co z kolei przyczynia się do powstawiania pryszczy.
- Stres – hormony stresu mogą wpływać na pracę gruczołów łojowych i zaburzać ich pracę.
- Alergie i reakcje skórne – skóra głowy może reagować na różne alergeny w produktach do pielęgnacji.
- Nieodpowiednia dieta – dieta odgrywa bardzo ważną rolę w trosce o skórę głowy. Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności i cukru może prowadzić do stanów zapalnych.
- Mechaniczne uszkodzenia skóry – czasem po goleniu czy depilacji pojawiają się ropne zmiany, które mogą wynikać z podrażnienia.
Krosty i grudki zawierają żółtą, ropną wydzielinę, a pękając mogą tworzyć strupy i rumień. Często odczuwalny jest też świąd i ból w miejscu ich występowania.
W jaki sposób można pozbyć się niechcianych zmian ze skóry głowy?
Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które będą działać na już powstałą ropną krostę, ale też będą zapobiegać tworzeniu się następnych:
- Regularne mycie – utrzymanie włosów i skóry głowy w czystości to kluczowa kwestia. Wybierz łagodny szampon, który nie będzie nadmiernie podrażniał skóry i stosuj go regularnie, aby unikać nagromadzeniu się sebum i brudu. Dodatkowo wprowadź do pielęgnacji szampon o działaniu antybakteryjnym i przeciwdrożdżakowym.
- Zawsze zmywaj produkty do stylizacji włosów – mogą one przyczyniać się do zatykania ujść mieszków włosowych – przy częstym używaniu takich produktów, warto wykonać porządne oczyszczanie skóry głowy, przy pomocy lotionów oczyszczających czy peelingów trychologicznych.
- PAMIĘTAJ! SUCHY SZAMPON RÓWNIEŻ NALEŻY ZMYĆ ZE SKÓRY GŁOWY!
- Jeśli notorycznie zmagasz się z pojawianiem się ropnych zmian na skórze to stosuj specjalistyczne produkty – szampony czy kosmetyki do skóry głowy, które w składzie będą mieć zawartość kwasu salicylowego i/lub siarki – te dwa składniki pomogą Ci zapanować nad problemem.
- Stosuj naturalne środki – niektóre naturalne składniki takie jak: aloes, olejek z drzewa herbacianego, olejek z drzewa sandałowego, ekstrakt z nagietka lekarskiego czy ekstrakt z rozmarynu mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego, przyśpieszeniu gojenia, ponieważ działają bakteriobójczo. Możesz dodawać je do porcji szamponu, a niektóre z nich nakładać bezpośrednio na zmianę skórną.
- Staraj się nie drapać i nie dotykać zmian – bakterie, które przyczyniają się do ich powstawania mogą roznosić się po zdrowej skórze i problem może się pogłębiać.
- Zawsze susz skórę głowy przy pomocy suszarki z chłodnym lub średnim nawiewem, aby nie stwarzać dogodnych warunków do namnażania się bakterii i grzybów, które lubią ciepło i wilgoć. Jeśli lubisz nosić włosy zawinięte w „turban” to trzymaj go maksymalnie 5 minut.
- Konsultacja ze specjalistą – trycholog lub dermatolog pomogą w odnalezieniu przyczyny powstawania ropnych zmian skórnych i dobraniu odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Zapalenie mieszka włosowego a co za tym idzie krosty na skórze głowy mogą być uciążliwe, ale z odpowiednią pielęgnacją i dbałością o higienę można sobie z nimi poradzić. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, więc to co działa u jednej osoby niekoniecznie musi sprawdzić się u Ciebie. Jeśli Twój problem jest uporczywy i trudno Ci zwalczyć go samemu, nie krępuj się zwrócić się o pomoc do specjalisty. Twój zdrowy skalp i włosy na pewno Ci podziękują!
Trycholog Kraków – Instytut Trychologii EsteticDerm
Comments are closed.